ICE CREAM! For a lactose intollerant family. :)

Ok for starters who doesn’t love homemade ice cream 🙂 or just ice cream in general. The problem for us First Lactose free Ice cream is expensive for so little. Second It is not lactose free there is still 1 percent lactose in it and sometimes that little bit will make a difference. After trying hard to make ice cream and failing, we found a recipe that works. Now i say fail because when it froze it was hard as a rock or just wasn’t what we were going for. My mom and I put our heads together and I think she was the one who finally found the perfect recipe. Now I know I keep talking about the lactase drops on Amazon but they work and they help with anything liquid so far. So I buy my gallon of milk and put these in it and also Heavy whipping cream with drops in it. 24 hours later I am ready to make my ice cream. I also have a cheap (35.00) ice cream maker also ordered from Amazon (i swear they aren’t paying me).

2 cups milk (with drops)

2 cups heavy whipping cream (with drops)

1/2 cup sweet cream coffee creamer

a pinch of salt

1 cup sugar

1 tsp vanilla (optional)

Mix these together until sugar is melted and place in your fridge for 30 min to get it as cold as possible before making your ice cream.

After 30 min pour into your ice cream maker and turn it on for 32 to 34 minutes. Place in a freezer safe container and enjoy 🙂 So good so easy and lactose free.

Advertisements

Little things I learned as adult I feel I should have learned earlier…

This is another blog about saving money. There are so many things we do throughout our day that we think we have to do and when you find out you don’t it is a huge surprise! So here are little things that I have picked up on in the last 8 years after having kids. I wish these things would have hit me earlier… Here goes.

1. Do you hate leftovers? Every week trying to eat what you have left over from those amazing dinners? First DUH moment right here…”have you ever tried freezing them” someone smarter than me said once. As I stood there with a look of shock and ahhhh it was obvious i didn’t realize you could freeze these things instead of trying to eat them night after night and hating each meal more. So what do we do now? That’s the big question right. Now if there is enough of something for another entire meal into the freezer it goes. Lasagna is a good one for this, there is always so much left over and I swear it is always half of what I made. So now I use two 9×9 instead of a 9×13 and one goes into the freezer after I cook it and let it cool. Other things are not so easy but  if there is enough for another meal put it in the freezer….it wont sit in your fridge and go bad. You just have to eat it before freezer burn catches it. 🙂

2. How did I just realize that mayonnaise was so easy to make. It took me less that 5 minutes to make it and I spend at least 4 dollars a month on one jar. Whats worse is that all of the ingredients are just sitting in my pantry just begging to be turned into SOMETHING. Was there a class on this in High school and I missed it that day? I mean where was I during the day they taught people some things a way cheaper to make and are usually better?

3. You can make your own cleaners. Again here I go just throwing money at cleaners when I could make multiple cleaners and soaps with things that are already in my house or way cheap to buy. Is it just because Mr. Clean was so Awesome that we just decided to pay for instead of making it? Guess what Vinegar and oranges do an excellent job. And that horrible stainless steel cleaner that is so greasy….yep you can make one yourself that isn’t greasy. Oh what a sad day this was when I realized so many things at once.

4. I am a fan of this one really. Apps are helpful. I recently learned about checkout 51. This is an app that you download to your phone and it will shown you extra coupons that you can redeem on your phone. You just buy your regular groceries and if any of the items are on your receipt, you scan it with the app and they credit the coupon to your account. When you reach 20 dollars they send you a check! How can you go wrong. They usually have things like milk, eggs, bread, cereal and many other things. It updates every week or so giving you different options.

5. Consignment stores!! I have an excellent consignment store right around the corner from my house. The clothes there are amazing. I can go in and find 8 slim for my daughter for 5 dollars! I can’t even get them at that price at Wal-Mart or Goodwill. I also sell clothes from my girls there and just got my first check from them for 23.00. That money does not go towards groceries or spend money that money goes in the girls savings accounts. Look at that every little bit goes a long way.

I am sure that there are going to be many other DUH moments that I experience through life but it is a little upsetting when you realize you have been wasting money. On my blog you will find some of the recipes i have mentioned above also.  So here you go…if you haven’t learned these things congratulations on your new DUH moment 🙂 Enjoy

Saving money the smart way

Technically I didn’t make anything this time however, I wanted to pass on a little information. I have seen a lot of people doing the pantry challenge (this is where you cook what ever is in your pantry). This is a great idea one that I have been doing for a while although I include the freezer also! My husband hunts so we have deer, dove and he fishes also. My goal starting in October was to only use the meat that was in the freezer. I plan meals for 2 weeks then go to the grocery store and buy the items I need for all of those meals. On the off week I might run to the store for milk and eggs but other than that I bought everything I needed. I also buy only whats on my list…or try lets face it sometimes its harder than others to say no to COOKIES!  I have been doing this for a little while now and I am not going to blow you away and say I learned how to feed a family of 4 on 50 dollars however I have cut our grocery bill almost in half. Where i use to spend anywhere between 450 and 600 a month (before my husband started hunting) I am now spending around 150 to 200. So I sat down and planned out my meals yesterday and went grocery shopping.

Meals for two weeks-

  1. Fajitas
  2. spaghetti
  3. leftovers
  4. taco’s
  5. chicken salad sandwitches
  6. fried catfish
  7. back-strap (deer meat on the grill)
  8. Pancakes
  9. Burgundy beef tips and rice
  10. leftovers
  11. fried deer meat
  12. PIZZA NIGHT
  13. Hamburgers
  14. fried catfish

Now as I wrote this I made sure

1. I had something to go with each of these meals

2. I had most of the items to makes these meals

3. I had the meat to make these meals.

From there I make out my grocery list of what I needed. I also make the girls sandwich bread each week that they take to school and although that’s only 88 cents a week it counts. I also make the hamburger buns thanks to a recipe that my mom gave me. So all of the bread needs are taken care of. So with no further delay after going to the grocery store yesterday this is my receipt.

Image

So as you can see it was 57.32 for two weeks! Amazing. Now next Monday I will go and need to buy another gallon of milk and two more things of eggs but that will be about 10 dollars so 140 a month…not too bad. Oh and just a side note if I didn’t buy valentines for the girls to give out this would have been 9 dollars cheaper 🙂